چطور بخوریم تا لاغر شویم و لاغر بمانیم؟

چطور بخوریم تا لاغر شویم و لاغر بمانیم؟

شاید شنیده باشید که می گویند: "صبحانه را تنها بخور، ناهار را با دوستت بخور و شام را بده دشمنت بخورد"
 به عنوان کارشناس تغذیه ،در مسیر کاهش وزن، با قسمت "صبحانه را تنها بخور" کاملأ موافقم. صبحانه اصلی‌ترین وعدۀ غذایی در روز است. کسانیکه بطور منظم صبحانه می خورند کمتر از افرادی که صبحانه نمی خورند اضافه وزن پیدا می‌کنند و در مسیر کاهش وزن موفقیت بیشتری هم دارند.
"ناهار را با دوستت بخور"، این جمله هم قابل قبول است البته به شرطی که دوست شما مانع با توجه و با تمرکز خوردن در شما نشود. ناهار یک وعدۀ غذایی اصلی در طول روز است که نباید حذف شود چرا که قسمتی از انرژی مورد نیاز روزانۀ شما توسط این وعدۀ اصلی تأمین می گردد. علاوه بر آن با خوردن ناهار شما دیگر به میان وعده‌های چرب و شیرین که اکثرأ فاقد ارزش تغذیه‌ای می‌باشند پناه نخواهید برد.
امّا با جملۀ "شام را بده دشمنت بخورد"  چه کنیم؟ آیا واقعاً باید اینطور فکر کنیم که وعدۀ شام ضروری نیست و نتیجه‌ای جز اضافه وزن ندارد؟ باید بگویم که برعکس، حذف وعدۀ شام در طولانی مدت موجب اثر معکوس در تناسب اندام و در نتیجه اضافه وزن می‌گردد. چراکه با حذف این وعدۀ اصلی غذایی،  مکانیسم صرفه جویی در بدن فعال شده و در نهایت نتیجه‌ای‌ جز شکست در مسیر کاهش وزن بدست نمی‌آید. علاوه بر آن با حذف وعدۀ شام به علت وجود فاصلۀ زمانی زیاد تا وعدۀ صبحانه قند خون در ساعات پایانی  شب افت می کند که این امر موجب نداشتن خواب عمیق، ایجاد اختلال در شادابی و سرعت یافتن روند پیری می‌گردد. پس بیایید با مصرف منظم و متعادل وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام) و میان وعده‌ها در مسیر کاهش وزن به خود کمک کنیم.

کارشناس تغذیه سیبیتا | www.sibita.com

/ 12 نظر / 502 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

سلام.جالبه !!!!!!!!!! نمیدونستم شام انقدر مهمه!!!:))

باقرئ

باتشکر. اگرمیوه استفاده شود بجای شام چطور؟

لادن

خوشم اومد که با این ظرافت به موضوع نگاه شده. از دل جامعه حرف زدن اثر بهتری داره تا مقاله علمی برامون بزارین تا بخونیم. یا اینکه فقط نصیحتمون کنید.

روشنک

مرسی از توضیح روشن و خوبتون. من اینو نمی دونستم. خیلی خوب بود..

roya amiri

بسیار وبلاگ جالب و پر کاربردی می باشد از اطلاعات خوب شما بسیار استفاده کردم .

عالی است

كيميا افشاري

ميشه همرو با خانواده خرد[رویا][رویا]

الهه

کاملا موافقم.

سارا

با سلام. با نظرات شما موافقم.حذف وعده شام فقط باعث زیاده روی در صبحانه یا خوردن تنقلات در ساعات پایانی شب یا ضعف ممتد در طول شب و نا آرامی می گردد.

neda

ba salam va khaste nabashid . az inke chenin site jaleb va mofidy darid besyar mamnoonam. man ba in matlab movafegham chon dar tole barha rejim haye khas gereftan pey be in matlab bordam .ba tashakore faravan .