اشتباهات فکری!

همه یا هیچ!

امروز مراجعی داشتم که در مورد اشتباهات فکری با ایشان صحبت می‌کردم، متوجه شدم که ایشان شخصیت فوق‌العاده کمال‌گرایی دارند و از تفکرات همه یا هیچ زیادی، از زمانی که ۹ ساله بوده‌اند، استفاده می‌کنند. از ایشان خواستم نمونه‌ای را که این تفکر باعث شده مشکلی را در زندگیشان به‌وجود بیاورد را مطرح کنند.
می‌گفتند: من سال پیش بعد از ۲ سال درس خواندن در مقطع کار‌شناسی ارشد، وقتی برای اولین بار پروپوزالمو دادم و تایید نشد، عصبانی شدم و کلا انصراف دادم! پیش خودم می‌گفتم یا باید تایید می‌شد یا انصراف می‌دادم! وقتی که انصراف و می‌نوشتم احساس خوبی داشتم، ولی الان که فکر می‌کنم گاهی این موضوع ناراحتم می‌کند.
بعد از صحبتی که داشتیم، واقعا خواستار تغییر در رابطه با این اشتباهات فکریشان شدند و به این نتیجه رسیدند که گاهی این طرز فکر همه یا هیچ داشتن، بسیار مخرب است و بیشتر به زندگیشان صدمه می‌زند تا مفید واقع شود.

روانشناس سیبیتا | www.sibita.com

/ 1 نظر / 33 بازدید
ر-ک

خواندن اشتباهات فکری خودم !!! حس جالبیه ... این روزها سعی میکنم این تفکر همه یا هیچ رو کنترل کنم هنوز راه زیادی دارم اما با همین تلاشم هم راضی ام !!!!! بهترین روزهای من تو بدترین شرایط فکری و ذهنی با سیبیتا گذشت و از همه شما ممنونم که همراهم بودید ... هنوز گاهی دلم برای محیط گرم و صمیمی سیبیتا تنگ میشه